Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slunce, seno a radar

Do našich kin přichází další z úspěšných komedií řady Slunce, seno, jahody nebo pár facek, tentokrát s názvem Slunce, seno, radar. Osou příběhu tohoto filmu je, jak obyvatelé Hoštic, v obavě ze ztráty vlastní suverenity, řeknou v místním referendu nejprve NE! americkému protiraketovému radaru, ale vzápětí musí sami čelit raketovému útoku teroristické organizace Al-Kaida na Hoštice.

Příčina útoku

Příčinou útoku na Hoštice bylo jisté nedorozumění, ke kterému došlo při zájezdu Hoštických do Brna, kterého se zúčastnil i hoštický farář. Součástí zájezdu byla návštěva Petrovské mešity. Před vstupem byli všichni upozorněni, že se musí zout a slámu z bot vytřepat do popelnice, kterou jim imám ukázal a přitom se významně díval na Škopka. Poté následovala prohlídka mešity spojená s výkladem o významu a historickém poslání proroka Mohameda. Asi uprostřed přednášky to Škopek už nemohl vydržet a potají si otevřel lahvač Starobrna. Farář to uviděl a se sepjatýma rukama nahlas pronesl: „Panenko Maria Skočická ty to vidíš“. To imám mylně považoval za urážku proroka, přerušil svůj výklad a zvolal: „Hoštice-Džihád.“ Korunu tomu nasadil opět Škopek, který špatně slyšel a pronesl: „Já už mám taky hlad.“ Imám pak všechny Hoštické vyhnal z mešity a slíbil jim strašnou pomstu.Film obsahuje řadu komických scének, jak třeba Škopková (po skonu Helenky Růžičkové se role s chutí ujala Halina Pawlowská) při obracení sena praští nízkoletící raketu hráběmi tak, že pak letí kolmo vzhůru a vybuchne až vysoko v atmosféře. V jiné scéně Škopek trefí další raketu flaškou piva Nektar, ta změní směr a dopadne až u obce Krkavec v Brdech. Tato scéna hrozně rozčílila starostu obce Krkavec, prohlásil, že to by se za komunistů stát nemohlo a že na Škopka podá žalobu ve Štrasburku.

Ohlasy

Film vyvolal všude velký ohlas, zejména u spojenců v NATO a dokonce 50 významných českých osobností doporučilo tento film prezidentu Klausovi. Také sám Usama bin Ladin po shlédnutí filmu předal televizi Al Djazira nahrávku, ve které prohlašuje, že takhle se naposledy nasmál 11. září 2001. Film pak končí vyloženě optimisticky zvoláním Škopkové: Když vy do nás raketama, tak my do vás referendem.